Na ríbezliach sa mi objavili bordové škvrny a zdeformovali sa listy. Ako mám ríbezle ošetriť?

Ríbezle sú napadnuté voškami a je potrebné ich ošetriť prípravkom proti škodlivému hmyzu. Na trhu sa dnes už dajú nájsť aj prípravky ekologické, na prírodnej báze, pri ktorých nie je potrebné dodržiavať ochrannú dobu.
Vošky sú lenivé a pohybujú sa pomaly. Preto využívajú možnosť presunu za pomoci mravcov, ktorí si radi pochutnajú sladkej šťave, ktorú vošky vylučujú.

vošky (2)vošky (1)

Ktoré odrody sú rezistentné voči voškám?

Voči voškám nie sú odolné žiadne odrody z druhov, ktoré obľubujú.

Mám záujem o rastliny v katalógu, ale neviem ich nájsť v cenníku. Podľa čoho mám vyberať sortiment?

Druhy a odrody uvedené v katalógu predstavujú sortiment všetkých rastlín, ktoré sme kedy u nás predávali. Odrody uvedené v cenníku sú dostupné v danej sezóne. Sortiment voľnokorenných ovocných drevín sa priebežne dopĺňa a mení.

(zverejnené: 4.3.2015)

Ako rýchlo vybavujete objednávky? Ako dlho budem čakať na objednaný tovar?

Objednávky vybavujeme spravidla v došlom poradí. Záleží však aj na tom, čo si objednávate, pretože voľnokorenné rastliny sú dostupné iba v sezónnom období, obmedzený čas a je potrebné ich zasadiť čo najskôr, na rozdiel od kontajnerovaných rastlín, ktoré je možné sadiť pošas celej doby vegetácie. Vybavenie objednávky trvá približne 2 týždne. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

(zverejnené: 4.3.2015)

Bol som u Vás v marci kupovať ovocné stromčeky, mal som záujem aj o okrasné rastliny, ale neboli ešte pripravené. Kedy predávate okrasný materiál?

Vzhľadom k tomu, že nepredávame rýchlený rastlinný tovar, rastliny sa vyvíjajú podľa svojich prirodzených fenologických fáz. Vďaka tomu sú odolnejšie. Ale takýto tovar teda dostávame do predajne v priebehu apríla. Predáva sa potom počas celého leta aj na jeseň.

(zverejnené: 10.4.2015)

Ako posielate balíky? Aká je cena prepravného?

Balíky posielame prostredníctvom kuriérskej služby, ktorá Vám tovar doručí až domov, prípadne na inú uvedenú adresu. Platbu bežne uhradíte vo forme dobieročného pri prevzatí tovaru. Všetky potrebné informácie nájdete tu.

(zverejnené: 3.6.2015)

Poprosila by som vás o cenník na thuja smaragd vo všetkých výškach, ktoré dodávate.
H. C.

Tuje Smaragd máme, resp. môžeme zabezpečiť v rôznych veľkostiach a teda aj cenách. Odporúčaná vzdialenosť pri výsadbe je 0,66 m (ale môže byť od 0,5 do 1,2 m), ročný prírastok cca 20 cm. Konečné rozhodnutie je kompromisom medzi rýchlosťou vizuálneho efektu, ktorý chceme pri zaclonení dosiahnuť a financiami, ktoré chceme / môžeme celkom investovať.

Možnosti sú nasledovné:
10/15 cm – 1,49 €
20/30 cm – 2,95 €
30/40 cm – 4,59 €
40/60 cm – 5,95 €
60/80 cm – 7,95 €
80/100 cm – 9,95 €
100/125 cm – 13,95 €
125/150 cm – 22,95 €

Menšie veľkosti sú kontajnerované, väčšie obyčajne s koreňovým balom. Rozdiely môžu byť u stredných veľkostí, kde kontajnerované rastliny sú užšie (a lacnejšie) oproti pestovaným vo voľnej pôde (balované), ktoré sú plnšie a vyfarbenejšie.

(Zverejnené: 26.2.2012)

Som nadšený vami ponúkaným sortimentom. Ponuka je pestrejšia ako u konkurencie. Chcem sa spýtať:
– či realizujete predaj na dobierku, alebo je nutný osobný odber;
– kedy bude zahájený predaj na jesennú výsadbu;
– kedy bude zverejnená reálna ponuka na jesenný predaj a cenník;
– výhodnejšia je jesenná, alebo jarná výsadba jabloní a hrušiek.
J. K.

Dobierkovú službu sme schopní realizovať. Ceny dobierky, cenník materiálu a aktuálna ponuka pre jesennú sezónu budú zverejnené do konca augusta.
Nemáme termín začatia jesenného predaja výpestkov; naša predajňa funguje celoročne a výpestky na jeseň sa dostávajú do predaja postupne, ako sa vyberajú z pôdy.
Podľa mnohoročných skúseností sortiment drobného ovocia býva k dispozícii od začiatku októbra; sortiment veľkého ovocia postupne od začiatku októbra (od jadrovín po kôstkoviny a škrupinoviny), takže cca po 15.10. býva k dispozícii 70-90% ponuky. Spravidla po 20.10 už je k dispozícii 90-95% ponúkaného sortimentu. Jablone a hrušky je lepšie sadiť na jeseň.

(Zverejnené: 20.8.2011)

Kde by som sa dozvedel, na akom podpníku je tá ktorá sorta naštepená?
J. K.

Okrem vlastnej produkcie pre tak široký sortiment je nutné aj výpestky nakupovať. Máme viacero dodávateľov a presná kombinácia podpník odroda je spravidla známa až po nákupe/dovoze rastlín. Odporúčame vám pred odberom sa informovať v predajni, alebo si vyžiadať podpníky pre odrody, o ktoré máte záujem.

(Zverejnené: 20.8.2011)