Vošky

Aphis (2)najbežnejším škodcom na ovocných aj okrasných rastlinách. Svojím cicaním spôsobujú deformácie listov, kvetov a dokonca aj plodov (napríklad čerešní). Ich škodlivosť ešte znásobuje to, že intenzívne cicajú šťavu z rastlín nielen v množstve ktoré spotrebujú, ale prebytočnú šťavu, ktorá prešla ich tráviacim traktom vylučujú na nižšie položené listy, čím umožňujú sekundárne napadnutie čerňami. Vošky sa dokážu vo veľmi krátkom čase premnožiť.

 Aphis (4)Proti voškám bojujeme buď chemickými postrekmi. Tieto sú najúčinnejšie pri aplikácii v predjarnom období, avšak týmito prípravkami likvidujeme aj iný užitočný hmyz a prirodzených predátorov vošiek. Ekologické postreky sú síce šetrnejšie, ale ich účinnosť výrazne klesá po daždi. Pomôcť si tiež môžeme mechanickým odstránením vošiek rezom, čím znížime ich počet a lienky (ich prirodzení predátori) ich početnosť znížiť.

Aphis (5)  Aphis (3)

 

 

 

 

Piliarka dreňová  (Monophadnus elongatulus)

  Škodca ruží. Koncom júna začiatkom júla sa môžu na ružiach objaviť deformované, zakrpatené výhonky, kroré vädnú a usychajú.

Monophadnus3Monophadnus1

Na výhone je dierka a po odstrihnutí je vo výhone chodbička dlhá 9 – 15 cm. V nej je ukrytá larva piliarky dreňovej. Dospelce sa objavia na ruži v mesiacoch máj až jún. V tomto období kladú samice jedno vajíčko do vrcholového výhonu ruže. V krátkom čase sa sa z nich vyliahnu larvy, ktoré sa prehrýzajú dreňou smerom k vrcholu. Keď larva dorastie, vyhryzie znova otvor, ktorým sa spustí dole a zakuklí sa do ďalšej jari v zemi.

Monophadnus2Ochrana proti piliarke spočíva v odstránení napadnutých výhonov a prekyprení pôdy pod ružami. Samotné ošetrenie insekticídom v priebehu mája aj júna nebýva dostatočne účinné.