Aktuálnu ponuku jednotlivých odrôd v danej sezóne nájdete v CENNÍKU.
KATALÓG zahŕňa aj odrody, ktoré nemusia byť momentálne dostupné.

Aktinídia čínska – Actinidia chinensis (syn. deliciosa)
Rastlina odoláva do -10°C, preto potrebuje teplé, výslnné stanovište. Plody sú veľké 4 – 12 cm v závislosti od odrody, ochlpené, dozrievajú v mesiacoch október až november. Nevýhodou je, že odrody sú väčšinou dvojdomé, tzn. že je potrebné pestovať samičie (rodiace) aj samčie (opeľovače) rastliny.
V súčasnosti sú na trhu dostupné aj jednodomé odrody, avšak odporúča sa pestovať minimálne dve rastliny pre lepšie opelenie a zvýšenie úrody. 

Actinidia arguta – aktinídia úzkolistá
Drobnoplodé kiwi rastie ako liana, ovíjavým spôsobom. Dorastá podľa výšky podpery až do výšky 8 m, ročné prírastky aj 2 m.
Vyžaduje teplé, slnečné, pred vetrom chránené miesto. Pôdu vlhkú, priepustnú pôdu je vhodné doplniť o kompost, alebo hnojivo. Je plne mrazuodolná (-28° C).
Pre zvýšenie úrody je potrebné opelenie druhou odrodou úzkolistej aktinídie, napr. vhodná je samčia forma Weiki.

Actinidia kolomikta - aktinídia pestrolistá
Popínavka dorastajúca na opore 3-4 m, ročný prírastok 1-2 m. Vyžaduje teplé, slnečné, pred severným vetrom chránené miesto. Pôdu vlhkú, ale dobre drenážovanú je vhodné doplniť o kompost, alebo hnojivo. Je plne mrazuodolná (-34° C). Na mráz citlivejšia len počas vegetačného obdobia. Prerezávame neskoro na jeseň, alebo v zime (jan. – feb.), alebo v lete ale len zdrevnatelé výhonky, lebo inak tečie miazga.
Plodiace samičie odrody potrebujú samčieho opeľovača (napr. kultivar ´Adam´)

Amelanchier je veľmi pekný ker, ktorý sa zaraďuje medzi najskoršie medonosné dreviny. Kvitne bohato, v apríli, bielymi kvetmi, ktore dobre znášajú jarné mrazy do -7°C. Kvety sú samoopelivé. Plody dozrievajú v júni, sú tmavofialové, podobné veľkoplodým čučoriedkam, šťavnaté, osviežujúcej sladkastej chuti. Ker dorastá do výšky 2 - 5 m a je vysoko odolný voči mrazom (do -40 °C). Dožíva sa 50 a viac rokov, bohato rodí od troch rokov veku.

Odrody muchovníka JESEŇ 2017

Banán severu – Paw-paw– Asimina triloba

je pôvodná drevina lesov severnej Ameriky. Preferuje vlhšie, humózne, živinami dobre zásobené pôdy. Optimálne pre pestovanie sú horúce letá a mierne zimy; vo vegetačnom kľude však znesie mráz až -25°C.  

VLASTNOSTI A VYUŽITIE
Rastlina je dekoratívna celoročne, kvitne atraktívnymi purpurovými kvetmi. Strom, resp. poloker dorastá do výšky 3-8 m. Kvitnutie je dlhé až 6 týždňov. Spoľahlivo plodia samoopelivé odrody, ale aj u nich sú väčšie plody po opelení cudzím peľom. Rodí v trsoch 2 – 5 plodov. Plody sú mierne prehnuté, valcovité s priemerom 4 – 8 cm a dĺžkou 8 - 12cm s hmotnosťou cca 50 – 400 g. Po odkvete nastáva prirodzený opad nadbytočných plodov; rastlina si ponecháva len toľko, koľko dokáže uživiť. Plody výrazne narastajú až koncom augusta. Zberajú sa podľa odrody v priebehu septembra. Zrelý plod je ľahlo oddeliteľný od stopky, výrazne vonia a mäkne.

Plody obsahujú viaceré vitamíny, sú bohaté na vápnik a železo. Zelené plody dozrievaním žltnú, výrazne mäknú a intenzívne voňajú. Konzistenciou a chuťou pripomínajú banány, sú veľmi sladké a príjemne aromatické. Plody zvyčajne obsahujú niekoľko fazuľovitých semien, ktoré sú mierne jedovaté. Najbežnejší spôsob konzumácie je vydlabávanie dužiny lyžičkou. Skladovateľnosť plodov je krátka, v chladničke vydržia 2-3 týždne.

MNOŽENIE A PESTOVANIE
Je možné pestovanie aj zo semien, ale v tomto prípade môže začať plodiť až po cca 6 rokoch i neskôr. Častejšie je pestovanie zaštepených odrôd, ktoré plodia v 2. – 3. roku. Množenie je ale náročnejšie, to je dôvodom menšieho rozšírenia a vyššej ceny sadeníc. Opatrný treba byť pri presádzaní. Rastlina má dužinaté korene, ktoré sa ľahlo poškodia, čo môže sťažiť ujatie na trvalom stanovišti. Preto sa odporúča sadiť len kontajnerované rastliny. Množenie odrezkami nie je možné.
Hoci je tento druh pomerne rozšírený v USA, jeho väčšie rozšírenie v Európe začalo len pred 20 – 30 rokmi. Sú k dispozícii viaceré odrody, podrobný popis odrôd je na našich stránkach. Osvedčená je napr. odroda PRIMA. Chorobami a škodcami prakticky netrpí.

Sweet Virginia – samoopelivá, veľmi sladká a aromatická, drobné semená, plody až 350 g

Lynn´s Favorite – žltá dužina, vynikajúca chuť, plody až 400 g, dozrieva 2. týždeň októbra 

Convis – plody až 400 g, krehká žltá dužina, dozrieva začiatkom októbra

Sibley – vznikla z odrody Sun Glo, sladká a aromatická, pokožka aj dužina zlatavá, plody až 400 g

Čučoriedka záhradná (Vaccinium corymbosum) pochádza zo Severnej Ameriky. Kry dosahujú výšku podľa odrody do 2 m. Kvitne v druhej polovici mája, plody dozrievajú od začiatku júla do polovice septembra. Čučoriedka vyžaduje pôdy ľahké (piesočnaté), silne kyslé (pH KCl 3,5 -4,5), humusovité, dostatočne vlhké. Pre lepšie opelenie a zvýšenie úrody sa odporúča pestovanie 3 –4 odrôd.
Čučoriedky
• obsahujú vitamíny A a C
• zvyšujú silu a integritu ciev
• zlepšujú krvný obeh a prekrvenie nervového systému
• obsahujú veľmi vysoké množstvo antioxidantov
• znižujú krvný tlak
• riedia krv, znižujú zrážanlivost krvi
• posilnením sietnice zlepšujú nočné videnie, videnie v šere, ostrosť videnia.
• sú prírodným antibiotikom a pomáhajú pri hnačke

Návod na pestovanie čučoriedky záhradnej (PDF)

Gaštan jedlý  (Castanea sativa)  je strom dorastajúci do výšky 8-10 metrov. Listy má atraktívne, podlhovasté, dlhé až 20 cm, lesklé, sýto zelené a po krajoch zubaté. Na jeseň sa vyfarbujú do zlatožltej farby. Kvety jú krémovo béžové jahňady, ktoré môžu byť až 25 cm dlhé a voňavé. Kvitnú od júna. Gaštan je jednodomý, cudzoopelivý. Gaštany - plody sú uložené vo veľmi pichľavých, ale estetických čiaškach, zo začiatku svetlo zelenej, dozrievajúc žltohnedej farby.
Strom má hustú hríbovitú korunu. Rastie veľmi pomaly a rezom je ľahko udržateľný v primeranej veľkosti. Na pôdu je nenáročný. Vyhovujúce sú odvodnené, živné, mierne kyslé a vlhké pôdy Vyžaduje slnečné stanovište. Je plne mrazuodolný do -29°C.

Goji (Lycium chinense ) je dekoratívna rastlina, ktorá zároveň plodí bobule nesmierne bohaté na vitamíny, využívané po stáročia vo východoázijskej medicíne.
 Ker s prevísajúcimi vetvami a dlhými, tenkými konárikmi (max. výška 2,5-3,5 m.). Plody dozrievajú postupne od júla do októbra. Na priamy konzum sú vhodné len celkom zrelé plody. Majú mnohé liečivé účinky. Nenáročná, vyhovuje jej slnečné chránené miesto a ľahšia, nie premokrená pôda.

EBENOVNÍK RAJČIAKOVÝ
(Diospyros kaki), alebo tiež Tomel, Kaki, Hurmi, Kako, Persimon, Slivka Poo nechýbajú v jedálničku ázijskej kuchyne. V Európe je hlavným producentom Kaki Taliansko. V súčasnosti je možné pestovať toto zaujímavé ovocie aj na Slovensku. Spôsob pestovania nájdete v Užitočných informáciách.

Odrody:
TIPO - Plody sú veľké, plocho guľovité, povrch mierne zvlnený, oranžovožlté, dozrievajú v polovici novembra. V konzumnej zrelosti sú sýto oranžové, mäkké. Odroda má vysoký výnos.
VANIGLIA - Plody sú stredne veľké, oranžovo žlté,v konzumnej zrelosti červenooranžové, dužina bronzová a mäkká. Tvar majú mierne plocho guľovitý, dozrieva začiatkom novembra.
RAGNO - Plody sú stredne veľké, guľovité, oranžové. Typické pre plod je tmavý vzor v spodnej časti plodu pripomínajúci pavučinu. Dozrieva v novembri.
CIOCCOLATINO - Plody sú stredne veľké, guľovité, žlto oranžové, konzumné po odležaní, pokiaľ vznikajú parthenokarpicky. Dužina je v konzumnej zrelosti bronzovo oranžová a veľmi sladká. Odroda je veľmi dobrý opeľovač pre Tipo a Hana Fuyu. Dozrieva koncom októbra.

ROYO BRILLANTE - Tiež len Royo alebo Rojo Brillante. Plody sú oválne, veľmi veľké (270 g), oranžovo červené. Dužina je žlto oranžová, neskôr oranžovo červená, s vysokou cukornatosťou. Táto španielska odroda dozrieva neskoro, v novembri.

JIRO -Plody sú sploštené, stredne veľké (180 g), oranžovo žlté. Patrí do skupiny kaki konzumných po obratí. Dužina je oranžovo žltá, nie je trpká, má priemerný obsah cukrov. Šupka je tenká. Rodí bohato  do rodivosti nastupuje skoro. Strom má stredne silný rast a vyžaduje teplé stanovište. Odroda dozrieva začiatkom novembra.

 

RAKYTNÍK ODRODY JESEŇ 2017

Rakytník rešetliakový je drevina, ktorá zaujala pozornosť širokej verejnosti a našla uplatnenie nie len v tradičnej medicíne, ale aj v potravinovom priemysle (predovšetkým vo Francúzsku), v poľnohospodárstve a farmakológii.

Plody, listy, kôra obsahujú veľké množstvo cenných látok ako žiadna iná ovocná drevina mierneho pásma. Predáva sa ako šťava, používa sa ako prísada do nealkoholických a alkoholických miešaných nápojov, spracováva sa na víno, džemy, čaje (najmä v Indii). Pre vysoký obsah vitamínu C, vyšší ako v citrusovom ovocí, pôsobí antibakteriálne, proti chrípkam a nachladnutiu. Pôsobí antistresovo, protinádorovo, zvyšuje imunitu organizmu, pomáha pri regenerácii tkanív.

Ako drevina je odolná voči vetru a mrazu, absolútne nenáročná na pôdu, vďaka koreňovému systému dokáže spevniť a stabilizovať navážky, sypké pôdy, zabraňuje eróziám.

ODRODY ZEMOLEZU JESEŇ 2017

ZEMOLEZ KAMČATSKÝ alebo inak \\\"kamčatská čučoriedka\\\" má pôvod  na Kamčatke. Pôvodné druhy rastú aj na Sachaline a Kurilských ostrovoch. V domovskom prostredí rastie samostatne alebo v malých skupinách v podraste smrekov,  smrekovcov a zmiešaných lesov. Nájdeme ho predovšetkým v bohatých pôdach údolí riek a potokov, či na okrajoch mokradín. Nie je náročný na pestovanie, mrazuodolný, počas sucha vlahu doplňujeme zálievkou .
Je to vzpriamený ker dorastajúci do cca 1,5 m. Plody sú pretiahlé, tmavo fialové. Dozrieva v závislosti od odrody od polovice mája. Jedlé zemolezy sú čiastočne samoopelivé, čo znamená, že zarodí aj samostatne rastúci ker, ale pre lepšiu a bohatšiu úrodu je vhodné  pestovať minimálne dve odrody.
Liečivé plody  zemolezu sa používali pri žalúdočnej nevoľnosti, pri poruchách pečene, pri metabolických poruchách, pri vredoch dvanástorníka a aj ako tonikum a omladzujúci prostriedok. Odvar z plodov sa používal na vyplachovanie a kloktanie pri liečbe stomatitídy , zápaloch hrtana či mandlí. 
V súčasnosti existuje mnoho odrôd Zemolezu kamčatského, ktorého plody sú väčšie a určené predovšetkých na kuchynský stôl. Stále však ostávajú bohatým zdrojom vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov.

NÁVODY NA PESTOVANIE