Ponúkame zemolez kamčatský
Odrody Zemolezu kamčatského
Pri všetkých odrodách je potrebné medzidruhové opelenie, aby došlo k požadovanému výnosu. Preto odporúčame pestovať minimálne dve odrody.
AMPHORA – Leningradská odroda. Stredne skorá odroda. Ker dorastá do výšky 150 cm, má kompaktný guľovitý tvar. Plody s priemernou hmotnosťou asi 1 až 1,5 g sú až 3 cm dlhé, pokryté voskovým povlakom, hladké, sladkokyslé. Dozrieva na prelome mája a začiatkom júna, nepadajú, keď sú zrelé. Výnos z kra je cca 1 kg.
DLINNOPLODNAJA – Skorá odroda, dozrieva na prelome mája a júna. Má stredne silný rast do 150 cm. Plody sú buclaté, veľké, sladkokyslej chuti, bez známok horkosti. Priemerná hmotnosť plodu je 1,5 – 2 g, výťažnosť z kra 1,5 – 2,4 (3) kg.
DUET – Skorá odroda, dozrieva koncom mája. Má silný rast do 180 cm, ker okrúhli, kompaktný, bohato plodiaci. Plody sú vajcovité, veľmi veľké, rovnomerne dozrievajú.
SINIGLASKA – Uralská odroda zaregistrovaná v Rusku. Ker guľatého tvaru dorastá do výšky 130 cm. Plody stredne veľké, priemernej hmotnosti 0,8 g, modré, osrienené, sladko kyslé. Úrodnosť stredná, 0,5 kg, rodivosť pravidelná. Dozrieva v polovici júna.
VOLŠEBNICA – Uralská odroda. Ker nižší, 130 cm. Plody strednej veľkosti, dĺžka 1,9 cm, priemernej hmotnosti 0,7 g. Tvar úzko džbánkovitý, mierne nerovný. Chuť sladko kyslá, osviežujúca. Šupka je tenká. Úrodnosť stredná, 0,5 kg, rodivosť pravidelná. Dozrieva v polovici júna.
WOJTEK – Ker guľatého tvaru dorastá do výšky 180 cm. Plody veľké, modré, sladko kyslé, veľmi chutné. Úrodnosť vysoká, až 5 kg na ker. Stredne skorá odroda, dozrieva začiatkom júna.
ZEMOLEZ KAMČATSKÝ alebo inak \\\"kamčatská čučoriedka\\\" má pôvod na Kamčatke. Pôvodné druhy rastú aj na Sachaline a Kurilských ostrovoch. V domovskom prostredí rastie samostatne alebo v malých skupinách v podraste smrekov, smrekovcov a zmiešaných lesov. Nájdeme ho predovšetkým v bohatých pôdach údolí riek a potokov, či na okrajoch mokradín. Nie je náročný na pestovanie, mrazuodolný, počas sucha vlahu doplňujeme zálievkou .
Je to vzpriamený ker dorastajúci do cca 1,5 m. Plody sú pretiahlé, tmavo fialové. Dozrieva v závislosti od odrody od polovice mája. Jedlé zemolezy sú čiastočne samoopelivé, čo znamená, že zarodí aj samostatne rastúci ker, ale pre lepšiu a bohatšiu úrodu je vhodné pestovať minimálne dve odrody.
Liečivé plody zemolezu sa používali pri žalúdočnej nevoľnosti, pri poruchách pečene, pri metabolických poruchách, pri vredoch dvanástorníka a aj ako tonikum a omladzujúci prostriedok. Odvar z plodov sa používal na vyplachovanie a kloktanie pri liečbe stomatitídy , zápaloch hrtana či mandlí.
V súčasnosti existuje mnoho odrôd Zemolezu kamčatského, ktorého plody sú väčšie a určené predovšetkých na kuchynský stôl. Stále však ostávajú bohatým zdrojom vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov.